نمایش اطلاعات مطلب زمین لرزه

  • تعداد فایلها: 2
  • 60664 بار مشاهده توضیحات
  • 40 بار دریافت فایلها
  • گزارش اشکال

توضیحات و چکیده مطلب

زمين لرزه (earthquake)لرزش زمين است كه بر اثر رها شدن سريع انرژي رخ مي‌دهد. اين انرژي درست مشابه ارتعاش هواي اطراف يك ناقوس است كه از منبع خود به نام كانون (focus) در تمام جهات منتشر مي‌شود. در هنگام زمينلرزه و ساعتها پس از آن، زمين مانند يك زنگ به صدا درآمده عمل مي‌كند. با آنكه با افزايش فاصله از كانون مقدار انرژي به سرعت كاسته مي‌شود، اما مي‌توان آن را با دستگاههايي كه در نقاط مختلف جهان تعبيه شده ثبت كرد.
انرژي عظيم آزاد شده توسط انفجارات اتمي يا فورانهاي آتشفشاني هم مي‌توانند سبب بروز زمينلرزه شوند، اما اين رخدادها معمولاً ضعيف و كمياب هستند. پس به راحتي چه عواملي سبب ايجاد يك زمينلرزه مخرب مي‌شوند؟ شواهد بسياري بر اين است كه زمين يك سيارة ايستا و ساكن نيست.
در پاره‌اي از موارد، قبل از وقوع يك زلزله، زمين لرزه‌هاي كوچكي كه به نام پيش لرزه موسوم هستند و حكايت از فعال شدن حركات تكتونيكي در منطقه مي‌نمايند. رخ مي‌دهد. پيش لرزه‌ها تا حدودي موجب آزاد شدن بخشي از انرژي ذخيره شده در سنگ‌هاي منطقه مي‌گردند. همين طور پس از وقوع زمين لرزه‌هاي بزرگ در يك محل، تعدادي زمين لرزه‌هاي كوچك رخ مي‌دهند كه به نام لرزه معروفند و با فاصله زماني متفاوت از وقوع زمين لرزه اصلي و به طور معمول از چند دقيقه تا چندين روز يا چندين ماه پس از وقوع زمين لرزه اصلي رخ مي‌دهد. با توجه به اين كه عمق كانون زلزله‌ها متفاوت مي‌باشند و اين عمق بستگي به شرايط زمين شناسي هر منطقه دارد لذا، پاره‌اي از زلزله‌ها كه داراي عمق كانون كمتري از 70 كيلومتر مي‌باشند به نام زلزله‌هاي كم عمق معروفند و زلزله‌هايي كه داراي عمق كانوني بيش از 300 كيلومتر هستند، به نام زلزله‌هاي عميق معروفند. قابل ذكر است كه حداكثر عمق كانون زلزله‌هايي كه تاكنون ثبت گرديده‌اند عمقي حدود 700 كيلومتر را نشان مي‌دهند.

(بقیه در ادامه متن)...


ملاحظات:این تحقیق فاقد عکس است.
2فایل موجود می‌باشد

برای دریافت فایلهای این پروژه بر روی فرمت مورد نظر کلیک نمایید. با هر کلیک، تعداد اعتبارهای لازم از شما کسر شده و لینک دریافت فایل در اختیار شما قرار میگیرد.

عنوان فایل فرمت تعداد صفحات حجم فایل قابلیت چاپ فشرده اعتبار تعداد دریافت
متن تحقیق با فرمت pdf PDF 13 166.13 کیلوبایت دارد خیر 1 13
متن تحقیق با فرمت word WORD 13 164.5 کیلوبایت دارد خیر 2 27