نمایش اطلاعات مطلب معماري و عمران ( از منظر قرآن و حديث )

  • تعداد فایلها: 2
  • 11646 بار مشاهده توضیحات
  • 19 بار دریافت فایلها
  • گزارش اشکال

توضیحات و چکیده مطلب

فهرست
مقدمه 5
معماري 7
وسعت وتنگي خانه 7
محل قرار گيري خانه 7
اهميت آفتاب 8
حياط خانه 8
ورودي خانه 9
اتاق جدا براي نماز 9
محل دستشويي در خانه 9
نهي از نقاشي چهره و مجسمه 9
اهميت رنگ ها در معماري 10
رنگ زرد 10
رنگ سفيد : 10
آبي 10
نهي از استفاده رنگ ها : 10
رنگ سرخ 10
رنگ مشكي 11
حيوانات در خانه 11
ديگر احاديث درباب خانه 11
قبل از انتخاب خانه 11
وليمه دادن 11
سرانجام خانه هاي خالي (بخل) 11
بنايى كه بيش از نياز باشد 12
بركت خريد و فروش 12
عمران 12
هدف از كار 12
انفاق : 13
بهترين مال : 13
اجرا : 13
علم : 13
تجربه : 13
مديريت : 13
كم كاري : 14
برنامه ريزي در كار : 14
وقت كار : 14
نداشتن غرور در كار: 14
قيمت گزاري و عدالت : 14
آداب معامله : 15
چانه زني 15
محاسبات 15

مقدمه
آيين جاوداني و حيات بخش اسلام تمامي جنبه هاي زندگي انسان را در نظر داشته و به آرامش، سعادت و بهروزي آحاد بشري عنايت دارد و براي تأمين نيازهاي واقعي جوامع انساني ضوابطي را مشخص نموده است تا آنان به دور از ناگواري ها و نگراني ها و با رعايت آنها در كنار يكديگر با امنيت و سلامتي زندگي كنند. يكي از نعمت هايي كه قرآن بدان اشاره مي كند محل سكونت آدمي است: « و اللّه جعل لكم من بيوتكم سكناً ؛ خداوند خانه هاي شما را مكان آرامشتان قرار داد.
در حقيقت مسكن از مهمترين احتياجات خانواده ها مي باشد و تا اين فضا را آدمي در اختيار نداشته باشد ديگر امكانات برايش گوارا نخواهد بود و در ميان تمامي مزاياي خانه، مهمترين آنها امنيت و آسايشي وآرامش است كه در آن به صاحبش دست مي دهد.
براساس ارزشهاي ديني مسلمان بايد در شرايطي زندگي كند كه بتواند خداي خويش را بهتر عبادت كند و خويشتن را براي زندگي جاويدان مهيا نمايد. اين گونه نيست كه فرد پرهيزگار حتماً بايد در جايي تنگ و تاريك و به دور از تسهيلات ابتدايي و در مكاني غير اصولي سكونت اختيار نمايد، قرآن هيچ گاه آدمي را از امكانات و شرايط مناسب محروم نكرده است بلكه به پيروان خود توصيه مي كند از رزق هاي پاكيزه و حلال، نعمت هاي الهي، جلوه هاي لطف حق و مانند آن بهره گيريد امّا به گونه اي زندگي كنيد كه امور مذكور برايتان اصل و اساس و هدف قرار نگيرد و شما را از كمالات معنوي، فضايل و مكارم رشد دهنده غافل نكند و به هنگام استفاده از امكانات مشروع كه از راه حلال آنها را تدارك ديده ايد، محرومان، افراد بي بضاعت و رنج ديدگان جامعه را فراموش نكنيد.
تأكيد اسلام در ساختن خانه همان موضوعي است كه دانشمند برجسته جهان اسلام خواجه نصيرالدين طوسي مورد توجّه خوانندگان قرار مي دهد: بنيادي استوار(در برابر حوادث طبيعي و بلاها) تأمين نور و برخورداري از نسيم و هواي مناسب، اجتناب از تكلّف و اشراف زدگي. پرهيز از مجاورت با اهل شر و فساد، تفكيك محل سكونت خانواده و ميهمانان، وسعت و فراخي بنا، اجتناب از غصبي بودن زمين و مكان خانه و مراعات حال همسايگان ). اخلاق ناصري، خواجه نصير طوسي، بحث تدبير منزل.
بايد به اين واقعيت مسلّم توجه داشت كه مسكن نه به عنوان سرپناه بلكه به مثابه وسيله اي است كه مي بايست معيارهاي اساسي لازم براي ايجاد پيوند بين زندگي خانواده و محيط را دارا باشد. واحد مسكوني محور اصلي زندگي والدين و فرزندان است و بايد شامل فضاي كافي براي غذا(تهيه، مصرف و ذخيره)، دورهم نشستن،خوابيدن،فعاليت هاي فردي از قبيل انجام تكاليف اعضاء و كوشش هاي ديگر باشد، مسكن بربهره وري و ثبات خانواده تأثير مي گذارد و احساس عزّت و سربلندي و نيز حاكميت امنيت و آسايش برساكنين آن بايد تحقق يابد.
پيامبران و معصومين كه منتقل كننده اين دستورات هستند داراي علم وعمل بدون خطا هستند امام صادق (ع)مي فرمايند امر علم ما، از اين بزرگ‏تر و سزاوارتر است كه به درس خواندن و مطالعه كردن حاصل شود پس چه زيباست كه تاجاي امكان از اين درياي بي پايان نهايت بهره را ببريم .
دراين پژوهش سعي شده با استمداد از احاديث و آيات مرتبط با معماري و عمران از چندين كتب مرجع به بيان مطالبي در مورد ويژگي هاي ساختمان و شهر اسلامي پرداخته شود تا در نتيجه راهي براي انديشيدن به معماري خانه ها و شهرسازي آينده مان باز گردد و چاره جويي جهت حل مشكلات فرهنگي خانه سازي هاي اخير و شهر و شهرك سازي هاي جديد صورت گيرد و همه خانه ها مكاني امن براي قرب به خدا و وآسايش و آرامش باشد.
اسلام رفاه مادي و اقتصادي را ياور تقوا و افزاينده اجر معنوي مي داند و از اين جهت اسلام ارزشي بالا براي فعاليت سالم اقتصادي قائل است.
در قرآن كريم در سوره هود آيه 61 آمده است : ((هُوَ أَنشَأَكُم مِّنَ الْأَرْضِ وَ اسْتَعْمَرَكُمْ فِيهَا ))»او شما را از زمين آفريد و شما را به آبادانىِ آن واداشت.
امام صادق عليه السلام مي فرمايند : سه چيز است كه مردم يكسره به بدان نيازمندند امنيت ؛ عدالت و آباداني (نهج البلاغه الكتاب 53)
2فایل موجود می‌باشد

برای دریافت فایلهای این پروژه بر روی فرمت مورد نظر کلیک نمایید. با هر کلیک، تعداد اعتبارهای لازم از شما کسر شده و لینک دریافت فایل در اختیار شما قرار میگیرد.

عنوان فایل فرمت تعداد صفحات حجم فایل قابلیت چاپ فشرده اعتبار تعداد دریافت
فایل تحقیق با فرمت pdf PDF 16 1.91 مگابایت دارد خیر 0 9
فایل تحقیق با فرمت word WORD 16 1.46 مگابایت دارد خیر 1 10