نمایش اطلاعات مطلب ارزيابي مشخصات و بررسي روشهاي مرمت و مقاوم سازي آثار تاريخي

  • سال انتشار: 1385
  • تعداد فایلها: 1
  • 69037 بار مشاهده توضیحات
  • 5 بار دریافت فایلها
  • گزارش اشکال

توضیحات و چکیده مطلب

فهرست مطالب
مقدمه
تعريف مرمت
معرفي قطبهاي تاريخي ايران
معرفي قطبهاي تاريخي جهان
آسيب شناسي
اقدامات مرمتي انجام شده
مواد مرمتي متداول مورد استفاده
روشهاي مرمت
منابع و مراجع

مقدمه

آن گاه که سر از خاک بر آورديم ......
و زيستن را در سرزمين ابديت آغاز نموديم

روح تاريخ در کالبد انسان دميد ......
و زمان پيش رفت تا به ما رسيد
حال ماييم و تاريخي بس عجيب
و در پس اين تاريخ نشان روح هايي بس بزرگ .......
پس انسان اهورايي تا بي انتها جاودان است
و حفظ ميراث اين انسانها تا بي کران ادامه دارد .......

کشور ما ايران از يک تمدن پر شکوه باستاني برخوردار است, ساختمانها و ابنيه تاريخي بجامانده از دوران گذشته مانند تخت جمشيد ، مساجد بزرگ اصفهان ، يزد ، پل هاي قديمي و ... آثار ارزشمندي هستند که بايد در مقابل اثرات محيطي و بلاياي طبيعي حفظ شوند .


تعريف مرمت
مرمت :
مرمت واژه‌اي است که ريشه در تاريخ دارد و يک کلمه امروزي نيست. مرمت ما هم، يک مرمت تداومي و آييني است. در طول تاريخ خيلي بناها داريم که توسط مردم مرمت شده. در طول تاريخ سندهاي معتبري در اين زمينه داريم، مثلاً شخصي نذر مي‌کند که اگر مريضي فرزندش بهبود يافت کتيبه فلان مسجد را مرمت کند. که نمونه آن را در مسجد جامع زواره و در مرمت ايوان آن مي‌توان ديد.

در دوره‌اي مسجد ساخته مي‌شود، در دوره‌هاي بعد بترتيب مسجد گسترش پيدا مي‌کند، آب انبار در کنار آن ساخته مي‌شود، حمام ساخته مي‌شود و به اين ترتيب ازدياد فضاها را در کنار يک المان داريم و اين تداوم را نشان مي‌دهد. لازم بذکر است که در طول تاريخ معماري ما، سنت حمام سازي بسيار بسيار ارجعيت داشته بر سنت مسجد سازي، ما محدوده‌هايي را داريم که مسجد ندارد ولي حمام دارد، که علت آن بحث آييني است، چرا که اعتقاد بر اين بود که اگر مسجد نباشد نماز و عبادت را مي‌توان در خانه انجام داد ولي حمام عنصري است که نياز به آن است.


مباني نظري مرمت در واقع به يک سري الگوها و فاکتورهايي اشاره مي‌کند که بطور ذاتي و في‌النفسه در ذات اثر وجود دارد ولي کمرنگ شده و مباني نظري اينها را روشن و باز مي‌کند. خصوصيات ذاتي که در اصل اثر وجود دارد را يکبار ديگر به ما که در اين عصر زندگي مي‌کنيم به تصوير مي‌کشد. ما مباني نظري را خلق نمي‌کنيم بلکه آن را از خود آثار گرفته و به خود آثار هم پس مي‌دهيم. ما با مباني نظري مرمت فاکتورهايي که در دل اثر تاريخي وجود دارد و در طي دوره‌هاي مختلف تحت‌الشعاع قرار گرفته و مخدوش شده را مي‌خواهيم نظم ببخشيم. نظمي که بدليل ناتواني در استفاده از آن بتوانيم نگهداري آنها را قانونمند کنيم، اين قانونمندي نياز به يک تئوري و پايه دارد که با نام مباني نظري مرمت شناخته مي‌شود.

ديدن آثار بهترين درس است (درس آموز طبيعت)، الگوهايي که در مباني نظري مرمت از آنها استفاده مي‌کنيم و الگوهايي که معمار در خلق فضا از آنها استفاده مي‌کرده تماماً الگوهايي بوده که در طبيعت وجود داشت.

تعريف مرمت:
مرمت به کليه اقداماتي گفته مي‌شود که به منظور طولاني شدن حيات يک اثر تاريخي انجام مي‌شود. حيات يک اثر شامل تمامي فاکتورهايي مي‌شود از جمله عوامل مخرب آب و هوايي ،زلزله و .... حيات يک اثر طولاني مي‌شود با حفاظت، با احياء و... . يا مي‌توان گفت مرمت عبارت است حفظ تعادل پوياي يک وضعيت که اين تعريفي کلي از مرمت است.و در واقع يک مرمتگر تعادل بوجود مي‌آورد براي پويايي تعادل يک وضعيت. تعريف ديگري که از مرمت مي شود عبارت است از اقدام فني و علمي که در پس يک اقدام خلاقانه انجام مي شود.

ادامه در متن سمینار...
1فایل موجود می‌باشد

برای دریافت فایلهای این پروژه بر روی فرمت مورد نظر کلیک نمایید. با هر کلیک، تعداد اعتبارهای لازم از شما کسر شده و لینک دریافت فایل در اختیار شما قرار میگیرد.

عنوان فایل فرمت تعداد صفحات حجم فایل قابلیت چاپ فشرده اعتبار تعداد دریافت
متن کامل سمینار کارشناسی ارشد PDF 200 2.44 مگابایت دارد خیر 1 5