نمایش اطلاعات مطلب گزارش كارآموزي: شركت ارتباطات زير ساخت (واحد انتقال)

  • سال انتشار: 1392
  • تعداد فایلها: 1
  • 5521 بار مشاهده توضیحات
  • 12 بار دریافت فایلها
  • گزارش اشکال

توضیحات و چکیده مطلب

مقدمه
شركت ارتباطات زيرساخت با استفاده از فن آوري هاي به روز براي پاسخ گويي به نيازمندي هاي مختلف، در حال فعاليت مي باشد. با توجه به حجم نيازمندي و نوع آنها كه از مهمترين عوامل تغيير فن آوري محسوب مي گردند، امنيت اطلاعات، شيوه هاي حفاظت و مديريت شبكه نيز از عوامل تغيير اين مهم مي باشند.
ما شاهد سرويس تلفن ثابت در شبكه مخابراتي ايران در گذشته هاي نه چندان دور بوديم اما در حال حاضر با پيشرفت تكنولوژي، سرويسهاي مختلفي همچون ديتا، ارتباطات سيار، سرويس هاي كنفرانس ويديويي، تلفن هاي تصويري همه و همه از سرويسهاي اصلي هستند كه تحت تاثير شبكه زيرساخت مي باشد.
قابل توجه است كه احداث يك شبكه انتقال بسيار زمان بر بوده و نيازمند صرف هزينه هاي هنگفتي مي باشد كه به ويژه در شبكه هاي انتقال زيرساخت ملي چشمگيرتر مي باشد. با توجه به اينكه تقريبا زيرساخت تمامي شبكه هاي انتقال را فيبر نوري تشكيل مي دهد، اكثر فن آوري هاي مهم و نوين معرفي شده اين حوزه در حال حاضر مربوط به سيستم هاي نوري مي باشد.
همه اين ها و ويژگي هاي منحصر به فرد و مهم شبكه ارتباطات زيرساخت من را بر آن داشت تا واحد كارآموزي خود را در اين مركز بگذرانم و با فعاليت ها و تكنولوژي برتر اين سازمان آشنا گردم.
اولين زمينه آشنايي من در اين مركز در مورد سرويس هاي رايج و قابل ارايه در يك شبكه زيرساخت بود، كه در حال حاضر تمامي سرويس هاي ارايه شده در اين شبكه، ماهيت سوييچ مداري دارند و شيوه هاي مسيريابي و حفاظت خاص خود را در اين شبكه اعمال مي كنند.سرويس سوييچ بسته اي داراي ماهيت كاملا متفاوت نسبت به سرويس ياد شده دارد.به همين دليل اگر بدون هيچ تغييري از سيستم هاي سوييچ مداري براي انتقال سرويس هاي سوييچ بسته اي استفاده كنيم، از كارايي شبكه كاسته خواهد شد كه اين اشكال در زمينه اتلاف پهناي باند شكل حاد تري به خود مي گيرد.سرويس هاي PDH بر اساس نرخ بيت به پنج دسته E0 E1 E2 E3 E4 E5 تقسيم بندي مي گردد، كه كاربردي ترين سرويس PDH كه در اين شبكه ديدم E1 بود اما در حال حاضر به علت ضعف هاي موجود در سيستم PDH زياد از اين سرويس استفاده نمي گردد و بيشتر براي تجهيزات قديمي همچون تجهيزات نظامي قديمي مي باشد و سيستم هاي مبتني بر SDH به شدت مورد توجه قرار گرفت، كه اين سرويس به 5 دسته كلي STM-1 ,STM-4,STM-16,STM-64,STM-256 بر اساس نرخ بيت تقسيم بندي مي گردند و به علت وجود رابط هاي الكتريكي استاندارد كه قابليت اتصال به PDH را داشته و همچنين رابط هاي نوري كه از استاندارد واحدي تبعيت مي كنند از نقاط قوت STH مي باشد.اين سيستم بر مبناي مالتي پلكسر و دي مالتي پلكسر و نگاشت مي باشد و نرخ بيت پايه در SDH ،STM-1 مي باشد كه معادل 63*E1 است.
روش هاي انتقال در شبكه زير ساخت به سه دسته ي امواج راديويي، كابل و ماهواره تقسيم بندي مي گردد.كه امواج راديويي خود به 3 دسته ي VHF,UHF,JHF تقسيم بندي مي گردد.كابل نيز به دو دسته ي مس و فيبر نوري تقسيم بندي گرديده كه امروزه فيبر نوري بيشتر حايز اهميت مي باشد.
اين شبكه با استفاده از برنامه هاي زيمنس، آلكاتل و هواوي عمليات انتقال را انجام مي دهد.زيمنس و آلكاتل ساخته ي ايتاليا مي باشند و آلكاتل در برنامه پنج ساله سوم مورد استفاده قرار گرديد و در اين سيستم از E1,STM استفاده مي گردد.سيستم هواوي ساخته كشور چين در برنامه پنج ساله پنجم مورد استفاده قرار گرديد و پيشرفتي در شبكه انتقال ايجاد گرديد كه حاوي 400000E1 بود و اين رقمي شگفت انگيز است و در سيستم هواوي E1 نداريم.همچنين شاهد پيشرفت سرويس ها در اين شبكه بوديم همچون PDH با 6000E1،سپس سيستم زيمنس با 26000E1، آلكاتل با 82000E1 و سپس هواوي با 400000E1.
در اين مدت شاهد درخواست هاي مختلف از شركت هاي متنوع به اين شبكه بودم كه با استفاده از سيستم ها ي زيمنس، آلكاتل،هواوي و به صورت نقطه به نقطه كه در نقشه و همچنين خود سيستم موجود مي باشد در خواست هاي آن ها انجام مي شد كه در اين ميان سيستم هواوي برايم جالب تر بود.
شلف هاي مربوط به SDH و شلف هاي مربوط به DWDM تقسيم مي گردند:
1-شلف هاي SDH شامل 1660 مربوط به E1وstm-1 ،1670 مربوط به stm-1 و 1678 جهت انتقال مي باشد.
2-شلف هاي DWDM كه شامل 1620و1686 مربوط به قسمت فيبر مي باشد كه همه اين ها در سيستم هواوي نيز استفاده مي گردد.
درمورد اثرات فيبر نوري مي توان به انواع FWM, SPM, XPM, … اشاره كرد:
FWM در ديسپرشن صفر بيشترين تاثير را خواهد داشت كه باعث ايجاد مولفه هاي نوري ناخواسته مي گردد و در صورت زياد بودن تعداد طول موج ها و كم بودن فاصله آنها تعداد اين مولفه ها و مزاحمت آنها بيشتر مي گردد. گاها طول موج هاي ناخواسته دقيقا روي طول موج هاي اصلي قرار گرفته كه به هيچ وجه قابل فيلتر كردن نبوده و سبب هم شنوايي كانالهاي نوري مي گردد. به اين دليل تار DSF داراي محدوديت زيادي در سيستم DWDM مي باشد.
SPM به دليل وابستگي ضريب شكست به توان نوري به وجود مي آيد بدين ترتيب با تغيير توان نوري تقويت فازي به وجود آمده در اثر تغيير سرعت سبب پهن شدگي پالس مي گردد كه بيشتر در سيستم هاي تك كاناله با بيت ريت بالا ايجاد مزاحمت مي كند.
XPM در سيستم هاي چند كاناله (WDM، DWDM) سبب جفت شدگي فازي بين كانالها و پهن شدگي پالس مي گردد.فهرست مطالب
مقدمه 2
معرفي محصول سيستم سوييچ نوري هوشمند OSN9500 10
1-كاربرد شبكه 11
كاربرد شبكه اي رايج اين محصول 12
1- عملكرد 13
انواع سرويس 13
سرويسهاي اينترنت 13
قابليت دستيابي سرويس 14
سرويس واسطه 15
سرويس هاي واسطه SDH : 15
واسطه هاي كنترلي و كمكي 15
سطح حفاظتي شبكه: 18
زمان سنج(CLOCK) 18
خصوصيات ASON: 19
يكپارچگي(انضمام) 20
ETH-OAM 21
بارگيري بسته نرم افزاري: 22
hot patch 23
نمايشگر تامين برق و محيط 24
قابليت پردازش ECC 25
سيستم مديريت شبكه 25
كاركرد داخلي اطلاعاتي OAM 25
سخت افزار 26
كابينت 26
ساختار subrack 26
طرح بندي slot: 27
ناحيه اسلات پشتي 27
واحد ارتباطي SDH 28
واحد ارتباطي نوري همزمان STM-64 29
واحد ارتباطي STM-16 29
واحد پردازش اينترنت 29
واحد ارتباطات و كنترل سيستم 30
واحد order wire: 31
واحد ارتباط سيستم 31
واحد ارتباط برق 32
واحد پردازش اطلاعات الكترومكانيكي 32
واحد پشتيباني نيروي اصلي 32
واحد جبران پراكندگي 33
واحد تقويت كننده نوري 33
ساختار نرم افزاري 33
نرم افزار برد 34
نرم افزار line board 34
نرم افزار بردهاي cross- connect 35
نرم افزار clock 35
نرم افزار order wire 35
نرم افزار NE 35
مدل ارتباط CM 36
مدل network side 36
مدل اجرايي تجهيزات (AM) 37
مدل مديريتي اطلاعات بنيادين 37
سيستم real-time multi task operating 38
نرم افزار مديريي شبكه 38
1فایل موجود می‌باشد

برای دریافت فایلهای این پروژه بر روی فرمت مورد نظر کلیک نمایید. با هر کلیک، تعداد اعتبارهای لازم از شما کسر شده و لینک دریافت فایل در اختیار شما قرار میگیرد.

عنوان فایل فرمت تعداد صفحات حجم فایل قابلیت چاپ فشرده اعتبار تعداد دریافت
فایل word گزارش کارآموزی رشته تحصیلی برق مخابرات در شرکت ارتباطات زیر ساخت (واحد انتقال) WORD 38 46.94 کیلوبایت دارد خیر 1 12