نمایش اطلاعات مطلب تست هاي غير مخرب جهت بازرسي پيكره ي هواپيماها

  • سال انتشار: 1391
  • تعداد فایلها: 1
  • 5889 بار مشاهده توضیحات
  • 22 بار دریافت فایلها
  • گزارش اشکال

توضیحات و چکیده مطلب

مقدمه:
سازه هاي هوايي و هواپيماها از تجهيزات دقيق و حساس در صنعت محسوب مي شوند اين تجهيزات بايد همواره در طول فرايند ساخت و همچنين پس از توليد و در زمان استفاده به طور دقيق مورد بازرسي قرار گيرند زيرا نقص در يك قطعه يا مجموعه ممكن است باعث ايجاد هزينه هاي بسيار بالا و بعضاً جبران ناپذير گردد. در صنايع هوايي و هواپيما ها عموما سعي مي شود كه از موادي استفاده شود كه ضمن داشتن استحكام بالا براي تحمل نيرو هاي وارده به سازه، داراي وزن پاييني باشند.
همچنين اين مواد بايد بتوانند شرايط محيطي مختلف را تحمل كرده و در مقابل خوردگي مقاوم باشند. در اين راستا در گذشته از انواع آلياژ هاي فولادي استفاده مي شد اما پس از پيشرفت هاي بيشتر در عرصه ي هوا و فضا از آلياژ هاي مختلف آلومينيوم و منيزيم بهره گرفتند و امروزه به استفاده از انواع كامپوزيت ها روي آورده اند. كامپوزيت ها بر خلاف آلومينيوم و مواد فلزي ديگر ساختار يكنواختي ندارند، بدين معنا كه با وجود آسيب هاي درون ساختاري از بيرون سالم ديده مي شوند. در نتيجه استفاده از مواد مختلف در ساخت هواپيما ها، شركت ها را ملزم مي سازد تا از روش هاي مختلفي براي تست سلامت توليدات خود چه در حين توليد و چه در زمان استفاده از آنها استفاده نمايند. تعيين عيوب جهت جلوگيري از خرابي ها، به خصوص در ساختارها و سازه هاي هوايي هدف اصلي تست هاي غير مخرب مي باشد. در صنايع هوايي بخصوص جهت تست مواد مركب، ساختارهاي لانه زنبوري و سراميكها، در زمينه تست هاي غير مخرب مطالعات و تحقيقات بسياري صورت گرفته است. تستهاي غير مخرب راديوگرافي با التراسونيك، جريانهاي گردابي، مايعات نافذ، ذرات مغناطيسي، تست آگوستيك، گرمانگاري، نوترون ، اشعه ي X گرافي، امواج ماكروويو و كاربرد سنسورها جهت مانيتورينگ در حكم مكمل همديگر مي باشند و يك تست به تنهايي توانايي تعيين تمامي عيوب به صورت صد در صد را ندارد. در ادامه از بيان اصول بازرسي چشمي و بازرسي رنگ كه از تست هاي كاربردي هستند به دليل اختصار مطلب
خودداري مي كنيم.

فهرست مطالب
مقدمه
اصول نوترون راديوگرافي
پايش وضعيت با سيستم SHM
روش جريان گردابي براي بررسي چرخ ها و اتصالات ناهمجنس هواپيما
بازرسي به روش اشعه ي X
روش بازرسي گرمانگاري
روش بازرسي غير مخرب مايكروويو
منابع
1فایل موجود می‌باشد

برای دریافت فایلهای این پروژه بر روی فرمت مورد نظر کلیک نمایید. با هر کلیک، تعداد اعتبارهای لازم از شما کسر شده و لینک دریافت فایل در اختیار شما قرار میگیرد.

عنوان فایل فرمت تعداد صفحات حجم فایل قابلیت چاپ فشرده اعتبار تعداد دریافت
فایل تحقیق با فرمت PDF PDF 15 681.94 کیلوبایت دارد خیر 0 22